Pracovné právo
Pracovné právo patrí medzi odvetvia práva, ktoré upravujú pracovnoprávne vzťahy medzi fyzickými osobami a právnickými osobami alebo medzi fyzickými osobami a fyzickými osobami – podnikateľmi (živnostníkmi) ako vzťahy medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Základnou a rozhodujúcou právnou normou regulujúcou pracovnoprávne otázky je zákon č. 311/2001 Z.z. v znení neskorších zmien a doplnkov Zákonník práce.
V oblasti pracovného práva poskytuje advokát nasledovné právne služby:
> pracovné zmluvy (komplexné poradenstvo a príprava rôznych pracovných zmlúv s pracovným pomerom na určitú dobu, na dobu neurčitú, na kratší pracovný čas, na delené pracovné miesto, na domácku prácu a teleprácu a pod.
> osobitné ustanovenia pracovných zmlúv (riešenie otázok pracovnej pohotovosti, práce nadčas, nočnej práce, dovolenky, mzdy a prekážok v práci)
> skončenie pracovného pomeru (komplexné riešenie otázok súvisiacich s dohodou o skončení pracovného pomeru, výpoveďou danou zamestnávateľom, zákazom výpovede, výpoveďou danou zamestnancom, okamžitým skončením pracovného pomeru, skončením pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu, skončením pracovného pomeru v skúšobnej dobe, hromadným prepúšťaní m a pod.)
> zastupovanie v pracovnoprávnych sporoch spočíva v poskytovaní všetkých služieb spojených s právnym zastupovaním klientov (zamestnancov aj zamestnávateľov) najmä v konaní pred súdmi ale aj inými štátnymi orgánmi, orgánmi verejnej správy a samosprávy
> poskytovanie právnych služieb podľa zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní zahŕňa vypracúvanie osobitných právnych predpisov ako sú napr. kolektívne zmluvy medzi zamestnancami a zamestnávateľmi, vypracovanie pracovného poriadku, mzdového alebo odmeňovacieho priadku podľa zákona o štátnej službe, zákona o službe vo verejnom záujme, v súkromnom sektore a iných právnych predpisov v právnických osobách v postavení zamestnávateľa |